Interpretacje do przepisu
art. 21 ust.  25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

 

Wybierz przepis

art. ust. pkt lit.

Wybór obejmuje dokładnie wskazany przepis, np. art.5 nie obejmie art.5 ust.1 pkt 1


7/481753 - interpretacji podatkowych do przepisu art. 21 ust.  25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

1

2016.08.26 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB4/4511-640/16-6/IM
     ∟Czy zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolniony od podatku będzie dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli zostanie on przeznaczony na zakup budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego bądź budowę, rozbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej tj. Holandii?

2016.06.03 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB4/4511-1434/15-5/IM
     ∟1) Czy Wnioskodawczyni może wykorzystać cały przychód (17.000,00 zł) uzyskany ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe w związku z tym będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego? 2) Czy na Wnioskodawczyni ciąży obowiązek złożenia PIT-39?

2016.05.24 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB4/4511-205/16-4/IM
     ∟1) Czy fakt sprzedaży przez Wnioskodawczynię niezabudowanej działki wydzielonej jako odrębna nieruchomość w wyniku zniesienia współwłasności o powierzchni ok. 405 m2 będzie dotyczył dziedziczonej części nieruchomości? 2) Czy 5-cio letni okres zwalniający z podatku dochody ze sprzedaży nieruchomości należy liczyć od końca roku wydania orzeczenia sądu, notarialnego poświadczenia dziedziczenia, czy od końca roku śmierci spadkodawców? 3) Czy w przypadku zajęcia stanowiska, że sprzedaż nie dotyczy udziałów dziedziczonych, Wnioskodawczyni może się ubiegać o zwolnienie z podatku w przypadku przeznaczenia całości przychodu ze sprzedaży na remont budynku usytuowanego na drugiej przyznanej Wnioskodawczyni działce, która ma stanowić odrębną nieruchomość po zniesieniu współwłasności?

2016.04.15 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB4/4511-81/16-2/IM
     ∟Czy na mocy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca mógł skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego rozliczając przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego odziedziczonego po zmarłym ojcu ?

2016.03.31 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB4/4511-12/16-4/IM
     ∟Czy zakup materiałów, towarów oraz usług montażu i instalacji uprawnia Wnioskodawcę do potraktowania tych wydatków w ramach wydatkowania kwoty uzyskanej z odpłatnego zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe - remont/przebudowa lokalu mieszkalnego stosownie do art. 21 ust. 25 ww. ustawy - za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131 i czy ta okoliczność skutkuje zwolnieniem wynikającym z przywołanego art. 21 ust.1 pkt 131 tym samym Wnioskodawca zapłaci podatek w mniejszej wysokości bądź wcale o ile wydatkuje 100% przysługującej Mu kwoty?

2016.02.19 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB4/4511-29/16-4/IM
     ∟Odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w 2001 r. w spadku po ojcu, nie stanowi dla Wnioskodawcy źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie powoduje powstania obowiązku zapłaty podatku od tej sprzedaży. Natomiast podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na podstawie art. 30e ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. pozostała część przychodu odpowiadająca udziałowi nabytemu w spadku po matce w 2014 r. Przy czym w sytuacji, gdy przychód uzyskany ze sprzedaży tego lokalu (w części dotyczącej udziału nabytego w spadku po matce) został wydatkowany począwszy od dnia sprzedaży w ciągu dwóch lat na spłatę kredytu wraz z odsetkami zaciągniętego wspólnie z małżonkiem na zakup domu, wówczas dochód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego będzie zwolniony od opodatkowania na warunkach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwolnieniu będzie podlegał dochód w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia (w części dotyczącej udziału w nieruchomości nabytego w spadku po matce). Jednakże należy zaznaczyć, że jeżeli wszystkie środki uzyskane ze sprzedaży udziału w nieruchomości (udziału nabytego w spadku po matce) zostaną przeznaczone nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym została dokonana sprzedaż (tj. do 31 grudnia 2017 r.) na wskazane w art. 21 ust. 25 ww. ustawy cele mieszkaniowe, wówczas cały dochód ze sprzedaży ww. części udziału w nieruchomości będzie zwolniony od opodatkowania od osób fizycznych. Wnioskodawca, po zakończeniu roku podatkowego w terminie do 30 kwietnia 2016 r. obowiązany jest do złożenia zeznania podatkowego (PIT-39) i do rozliczenia w nim odpłatnego zbycia nieruchomości w części dotyczącej udziału nabytego w spadku po matce.

2016.02.11 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB4/4511-1442/15-2/IM
     ∟Przychód ze sprzedaży nabytego w drodze dziedziczenia udziału w nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych - na podstawie art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r., chyba, że zaistnieją okoliczności do zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, tj. środki uzyskane ze sprzedaży udziału w nieruchomości zostaną przeznaczone w terminie nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym zostanie ona dokonana na wskazane w art. 21 ust. 25 ww. ustawy cele mieszkaniowe. Do celów mieszkaniowych korzystających ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 Wnioskodawca może zaliczyć spłatę kredytu, zaciągniętego przed dniem odpłatnego zbycia na nabycie udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego oraz wydatki na remont ww. lokalu mieszkalnego.

1

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj